Previous Winners

Home » Overview » Resources and Sponsors » Previous Winners

2023:

First Place

MY PART PROS LLC (Cloud-based software providing a range of inventory and delivery features), Elliott Zimmer and David Zimmer, Sioux Falls

Second Place

CellField Technologies LLC, (Contract research organization utilizing microphysiological system to provide services to pharmaceutical companies), Scott Wood and Hosein Mirazi, Rapid City

Third Place

Straight Up Care LLC (Web-based platform for Peer Specialists featuring training and matching algorithm; reducing care burden to improve addiction and mental health client outcomes), Melissa Dittberner and Jonathan Lewis, Volin

Fourth Place Tie

Advanced Radiation Technology & Solutions LLC (Cloud-based platform for Monte Carlo simulations of radiation interactions allowing users to build, visualize and share models without any coding experience), Jing Liu and Chao Zhang, Vermillion

Latitude-Ag LLC (Unique system to more efficiently and effectively clean out agricultural sprayers, reducing operator exposure to chemicals and eliminating waste), Ladd McCluskey, Humboldt

Fifth Place

BioBest (Minimally invasive, viable, bioinspired ventilation systems for scrubbing effectively the airborne pollutants and toxic fumes from mine ventilation air), Cody Allen and Venkataramana Gadhamshetty, Rapid City

 

2023 business winner My Part Pros LLC

 

 

2022 business winner AMBER LLC

2022:

First Place

AMBER LLC (Anaerobic Membrane Bioreactor with Electrolytic Regeneration), Maryam Amouamouha, Rapid City

Second Place

Pioneer BioTech, previously known as Prairie BioTechnology LLC, (Product designed to extend shelf life of fruit; a food preservative derived from a proprietary oilseed fermentation process), Matthew Cole, Logan Wolf, Jordan Traub and Ian Schuh, Brookings.

Third Place

E Glass Industries LLC (After market fiber reinforced composite auto body panels; designs and builds molds), Alexander Ellett, Redfield

Fourth Place

Provender Technologies LLC (Modernizing cattle feeding with automated feeding system; automated, remotely accessible and data driven), Henry Wegehaupt, Dimock

Fifth Place

Thaumachron (De novo generation of patient-specific biologics that require only antigen sequences, allow for cost effective, personalized and patient specific treatments), Andrew Simpson, Rapid City

Sixth Place

Blue Sky Holdings LLC (Minimally invasive medical device to surgically stabilize rib fractures to accelerate recovery), Tung Nguyen, Ryan Oines and Steven Briggs, Sioux Falls

2022 business winner AMBER LLC

2021:

FIRST PLACE: Hydrolyst, LLC, Kirstie Gildemeister and Kelsey Fitzgerald, Rapid City

SECOND: Halogi Hot Sauce, Luke Davidson and Nick Curry, Brookings

TIED FOR THIRD: Artic Sombrero, Ron Heiman, Sioux Falls and
Sternum Protect, Angel Rollag, Amanda Rollag, Matt Bonacker and Brad Carley, Sioux Falls

FOURTH: Shield Swift, LLC, Denise Robertson and Duane Langenfeld, Rapid City

 

2020:

Novum Nano, LLC, Craig Bailey, Haiping Hong and Greg Christensen, Rapid City

HomeMetrics, LLC, William Trevillyan and Timothy Ford, Rapid City

Two businesses tied for third place

– Innoraymond Power Products, Will Hansen, Rapid City

– Scobi Kombucha, Carissa Hauck and Bianca Hutzler, Spearfish

A to Z Technologies, Cole Briggs and Zay Norman, Midland

2019:

Advanced Remote Sensing, Inc., David Groenveld, Hartford

Query.AI Inc., Dhiraj Sharan, Brookings

Neb Tray by Casanier, LLC, Susan Evans, Aberdeen

AmmoNyteTM Systems, LLC, Joey Brown and Jamie Hale, Rapid City

Life Excel, LLC, Marit Johnson, Rapid City

2018:

SMRTGrid, Todd Christensen and Jamie Hale, Baltic

Two businesses tied for second place

– Hutchinson Car Audio, Nick Hutchinson and Thomas Voboril, Box Elder

– Rushmore Drones, Trevor Plett and John Herrera, Rapid City

Ovo Birth Center, Lisa Groon, Harrisburg

Ebb, Alan Maas, Rapid City

2017:

NP Systems Integration, LLC, Daniel Stanton, Rapid City

Primary Manufacturing, Inc., Ladd McCluskey, Humboldt

Two businesses tied for third place

– Ease, Travis Kiefer, Aberdeen

– XpressRules, LLC, Lanny Turner and Ron Turner, Yankton

Health Workforce USA/Connectushealth.org, Krista Marx and Sandy Williams, Sioux Falls

2015:

Two businesses tied for first place

– Equinox, John Berdahl and Jamie Beckman, Sioux Falls and

– VRC Metal Systems, Robert Hrabe and Christian Widener, Rapid City

Module Innovations, Vivek Agarwal and Sachin Dubey, Rapid City

ODIN Holdings Company, Timothy Wakefield, Jr. and Blake Hoffman, Sioux Falls

Kingfisher Enterprises, Dan Ackerwold, Volga

2016:

BlueDop Medical, Patrick Kelly and Tyler Remund, Sioux Falls

Endlas, LLC, Josh Hammel, James Tomich, Brett Trotter and Tom Hammel, Rapid City

QVIDITY Telehealth, LLC, Jeremy Storm and Brian Brua, Rapid City

Ease, Travis Keifer, Aberdeen

Camp Native, David Woodbury, Spearfish

2014:

Nanofiber Separations, Craig Arnold and Dr. Todd Menkhaus, Rapid City

AgriVax, Sue Lancaster, Brookings

Global Thinking Laboratories, Rick Grann and Chris Chiller, Whitewood

Antimicrobial Materials Inc., Greg Bertsch, Sioux Falls

Baggster LLC, Chris Malo, Spearfish

2012:

Pro Mags LLC, Eric and Ron Hesla, Wakonda

J1 Insoles, Dr. Lorri Riley, Spearfish

MVA Software, Michael Moser & Mike Vetter, Sioux Falls

Syrical, Debra McCoy, Bridgewater

Bar-Tek, Gary & Rob Horrocks, Dave Mettler & Chris Bartek, Harrisburg

2011:

pharmaCline, Steven Keough, Sioux Falls

Braasch Biotech, Keith and Jeralyn Haffer, Garretson

Ruff Tuff Dog Kennels, Doug Sangl and Lyle Van Kalsbeek, Sioux Falls

SD Sports Buzz, Jon Kellar, Rapid City

1st Person History, Megan Dahle, Sioux Falls

2010:

OmegaQuant Analytics, Bill Harris, Sioux Falls

9 Clouds, Inc., John Meyer and Scott Meyer, Sioux Falls

C3 Enterprise, Bryan and Keri Couet, Sioux Falls

Copperhead Agriculture Products, Kevin & Emily Berg and Doug Terveen, Sioux Falls

Institute of Design & Technology of South Dakota, Anita Kealey, Sioux Falls

2009:

Black Events & Advertising, Kari Black, Sioux Falls

PLE Inc., Marc Bogue, Beresford

Quarq Technology, James & Mieke Meyer, Spearfish

Skyview Construction Co., Gerry Adolph, Waubay

Mid-State Growers & Produce, LaVay McKinley, Midland

2013:

CalxAqua, LLC, Mat Peabody, Rapid City

Prairie Aqua Tech, Mary Beth Fishback, Brookings

Tranzderm Solutions, Sue Lancaster, Brookings

Prairie Wind Garden Fixtures, Randy Schall, Sioux Falls

Dakota Earth, Daniel Avery, Alcester

2008:

Bale Caddie

Dakota Fire Systems

Prairie Scientific Innovations, Daniel Engebretson, Sioux Falls

DSS Manufacturing Connections, Matt Douglas, Volga

Krell Safety Products, Jordan Krell, Plankinton

2007:

Natural Farrowing Systems

Dakota Ties, Dennis Kisch and Tim Frohreich, Yankton

Art of the Hills, Deborah Casey and Kristin Donnan Standard, Hill City

Octaflex, Richard Gross, Timber Lake

Glamme^Systems, Lance Glammeier, Colton

2006:

Talario, Tim Aughenbaugh, Brookings

Bio-High Tech, Dr. Susan Liu, Sioux Falls

Tamcenan, Dr. Thomas White, Sioux Falls

High-Tech Building LLC, Ron Jupiter, Sioux Falls

Kustom Cycles, Brian Klock, Mitchell

2005:

PhotoBioMed, Dr. Kaia Kloster, Sioux Falls

Busy Bees Child Care Center, Sioux Falls (this business has closed)

WallVision-Realtronics, Scott Thompson, Rapid City

AgSense, Mel Wieting, Huron

Golden Pond Software, Sheila Hoffman, Milbank

July 2024
August 2024
February 2025
No event found!

Thank you to our Business Competition sponsors!

Black Hills Energy
MidAmerican Energy
Christiansen Land and Cattle, LTD.
NorthWestern Energy
Dacotah Bank
Valley Queen
First Premier Bank
Xcel Energy
Wheeler Jewelry
State of South Dakota Governor's Office of Economic Development